Ke stažení
opt 06

Katalog doporučených produktů značek Optiline a Plano si můžete stáhnout zde.

Stáhnout nyní
Richter + Frenzel, to je 120 let tradice
PODLAHOVÉ TOPENÍ

Podlahové topení – vynález starých Římanů

Již staří Římané dokázali ocenit výhody podlahového topení Již v 1. století před naším letopočtem rozdělávali oheň ve sklepích, aby unikající kouř ohříval podlahy a stěny místností. Kouř proudil skrz dutiny a ohříval obytné místnosti a vodu v lázních. Trvalo to však mnohdy i několik dní, než se dosáhlo dostatečné míry sálavého tepla. Dnes dosáhnou podlahová topení rychle požadované teploty a představují nejkomfortnější a energeticky nejúspornější způsob vytápění.

Podlahové topení – optimální klima v místnosti při nízké spotřebě energie
optimal klima acc 02

Sotva který jiný způsob vytápění vytváří tak příjemné klima v místnosti jako podlahové topení – žádný div, že je tak žádané. Plošné topné systémy jako podlahové topení vydávají velký podíl sálavého tepla, které je pociťováno jako velmi příjemné. K tomu se ještě přidává optimální rozložení tepla v místnosti. Ve srovnání se systémy využívajícími topná tělesa nastupuje pocit tepelné pohody u podlahového topení již při teplotě v místnosti, která je o 1° až 2°C nižší, což vám uspoří 6 až 12 % energie.

Ideální pro alergiky: nadechněte se díky podlahovému topení
PODLAHOVE TOPENI nohy 2

Prach, roztoči, vlhkost a plísně jsou, jak známo, nezdravé zejména pro alergiky. Podlahové topení přichází s nápravou: zlepšuje klima v místnosti a tímto způsobem předchází výše zmíněným negativním jevům. Koberce a matrace se ohříváním lépe vysoušejí, a výskyt roztočů se tak snižuje. Stejně tak se i značně snižuje tvorba plísní a výskyt baktérií. Informujte se u Richter+Frenzel!

Jak podlahové topení funguje?
wie funktioniert eine fussbodenheizung accordeon 02

Ohřev podlahy zajišťuje plastové potrubí položené do potěru. Jakmile začne potrubím proudit voda – nejčastěji o teplotě mezi 22 a 40°C, podlaha se ohřeje a začne vydávat teplo do místnosti. Pro zajištění rovnoměrné teploty by trubky v obytných místnostech neměly být od sebe vzdáleny více než 20 cm. Okrajové izolační pásky pohlcují dilataci ohřátého potěru. U velkých ploch o délce jedné strany nad 8 m je třeba za tímto účelem vytvořit dilatační spáru, která potěr rozdělí do více polí.

Porovnání podlahového topení a topných těles
vergleich accordeon 02

U plošných topných systémů stačí dosáhnout teploty o 3° až 4° vyšší, než je teplota v místnosti, aby začala probíhat výměna tepla. Jakmile se místnost navíc ohřeje např. působením slunečního svitu, topení se automaticky přiškrtí. Při vytápění topnými tělesy stoupá teplý vzduch nahoru ke stropu, zatímco podlaha zůstává relativně studená. V místnosti s podlahovým topením je podlaha nejteplejším místem, teplota nad podlahou až takřka ke stropu je vyrovnaná – perfektní klima pro příjemný pocit pohody!

Stavební předpoklady pro podlahové topení
bauliche vorr accordeon 05

Nachází-li se vytápěná místnost přímo na zemi nebo nad nevytápěnou místností, je třeba počítat s navýšením podlahy o cca 13 až 15 cm pro izolační vrstvu a potěr, nad vytápěnými místnostmi stačí 9 až 10 cm. Pokud vykazuje vrstva hrubého betonu přílišné nerovnosti, je třeba před instalací izolační vrstvy nanést vyrovnávací stěrku, aby potěr ležící nad touto vrstvou byl všude stejně silný. Při instalaci podlahového topení do starých staveb je v některých případech nutné přidat další vrstvu izolace na strop ležící pod vytápěnou podlahou.

Kdy je podlahové topení vhodným řešením?
loesung accordeon 08

Vzhledem k velké topné ploše a nízkým náběhovým teplotám je podlahové topení obzvláště vhodné pro připojení na energeticky úsporné zdroje tepla jako solární zařízení, tepelná čerpadla a kondenzační kotle. Pro každou stavební aplikaci jsou k dispozici vhodné systémy, např. betonový potěr, potěr z litého asfaltu, suché systémy a podlahová topení s nízkou stavební výškou speciálně pro rekonstrukce starých staveb. Podlahové topení lze kombinovat takřka se všemi podlahovými krytinami.

Výhody podlahového topení
vorteile fussbodenheizung accordeon 02

Podlahové topení vám přinese spoustu výhod: Příjemné, rovnoměrně sálavé teplo a malá cirkulace vzduchu jsou ideální pro alergiky. Suchá podlaha zabraňuje vlhkosti a tvorbě plísní; vlhkost vzduchu zůstává i v zimě optimální. Topení zabudované do podlahy nezabírá žádné místo, a nedostává se tak do konfliktu s nábytkem. Díky velké topné ploše je možné teplotu v místnosti snížit, což přináší redukci nákladů na energie mezi 6 až 12 % procenty, a navíc se vzhledem k akumulaci tepla v podlaze místnost po vyvětrání znovu rychle ohřeje.