Ke stažení
opt 06

Katalog doporučených produktů značek Optiline a Plano si můžete stáhnout zde.

Stáhnout nyní
KRBOVÁ KAMNA

Příjemná atmosféra s krbovými kamny

Krbová kamna jsou a zůstanou absolutní klasikou mezi různými variantami vytápění. Není divu, neboť krbová kamna rychle vytvoří příjemnou atmosféru, jakmile oheň za sklem začne praskat. Blahodárné sálavé teplo z krbových kamen se v místnosti velmi rychle šíří a spolu s vůní dřeva při každém přikládání přináší intenzivní zážitek. Krbová kamna se rychle stanou oblíbeným místem, u kterého se bude ráda setkávat celá rodina.

Krbová kamna na palivové dřevo nebo pelety
pallet ofen accordeon 02

Existují také krbová kamna na palivové dřevo a pelety. Peletová krbová kamna mají automatické zapalování a zásobník pelet, ze kterého jsou kamna podle potřeby doplňována. V nepravidelných intervalech – podle intenzity využití – je nutné palivo doplňovat.

Teplovodní krbová kamna
wasserfuehrender ofen accordeon 02

Teplovodní krbová kamna odvádějí přebytečné teplo do centrálního vytápění vybaveného zásobníkem. Centrální vytápění rozděluje teplo do jednotlivých místností a ohřívá dokonce i užitkovou vodu. Tímto způsobem se v mnoha případech zabrání přetápění místnosti, ve které jsou kamna instalována, a přebytek tepla se smysluplně využívá.

Krbová kamna nezávislá na vzduchu v místnosti
raumluftunabhaengiger ofen accordeon 02

Krbová kamna nezávislá na vzduchu z obývaného prostoru mají relativně nízký tepelný výkon mezi 5 až 8 kW a je možné je provozovat společně s klimatizací, aniž by bylo nutné podnikat nějaká bezpečnostní opatření. Pomocí integrovaného hrdla spalovacího vzduchu se krbová kamna připojí k přívodnímu potrubí vzduchu. Krbová kamna jsou vybavena patentovanými, těsnícími a samozavíracími dvířky a jsou vhodná do moderních, utěsněných budov.

Kdy je vytápění krbovými kamny vhodným řešením?
loesung accordeon 07

Krbová kamna je v zásadě možné integrovat do jakéhokoliv obytného prostoru. Krbová kamna lze využívat jako vedlejší zdroj vytápění vedle centrálního nebo etážového vytápění, anebo také jako hlavní zdroj vytápění. V případě využití jako vedlejšího zdroje vytápění se většinou jedná o vytvoření příjemné atmosféry a domácí pohody. V přechodném období, jako na podzim nebo na jaře, mohou krbová kamna zcela nahradit hlavní zdroj vytápění. Mají-li vaše krbová kamna sloužit jako hlavní zdroj vytápění, měli byste si před instalací nechat odborníkem spočítat potřebu tepla na pokrytí tepelné ztráty.

Stavební předpoklady pro krbová kamna
bauliche vorraussetzung accordeon 03

Výběr správných krbových kamen závisí na komínu: v ideální případě se nachází jeden volný komínový tah na správném místě. Předtím než bude zahájena instalace, je třeba, aby příslušný kominík schválil vhodnost vašeho komína, přívod spalovacího vzduchu a protipožární opatření. Pokud je váš dům nebo byt vybaven klimatizací nebo digestoří, musíte pomocí tlakového čidla zajistit, aby nevznikl podtlak, který by mohl nasát spaliny do místnosti, nebo musíte nainstalovat typově schválené komínové těleso.

Komín – důležitá součást instalace krbových kamen
kamin accordeon 02

Chtěli byste topit krbovými kamny, ale nemáte žádný komín? Při kompletní rekonstrukci domu je přirozeně možné postavit zcela nový zděný komín. Pro místnosti bez připojení na komín však existuje jednodušší řešení: K domu je možné přistavit dvouplášťový externí komín nebo do domu vestavět prefabrikovanou šachtu vyvložkovanou nerezovým odkouřením. Dbejte přitom na přiměřené dimenzování komína, aby byla zaručena optimální kvalita spalování. V každém případě byste se měli poradit s kominíkem.

Výhody krbových kamen
blockheizkraftwerk schwein 05

Krbová kamna přinášejí svým uživatelům spoustu výhod: kamna vylepší vzhled místnosti a postarají se o útulnou atmosféru. Kamna se navíc velmi dobře hodí k rychlému zatopení při kolísajících teplotách a je možné je pomocí podlahových desek postavit i na hořlavou krytinu. Kromě toho jsou krbová kamna mobilní a v případě stěhování mohou být převezena do nového bytu nebo domu.